kurator: Janek Owczarek
otwarcie 25.04 godzina 19:00
wystawa czynna do 25.05.2025
Wystawa najnowszych obrazów Tymka Borowskiego pochodzących z lat 2024-2025, w których artysta rozwija wątki od jakiegoś czasu obecne w jego malarstwie. Ich głównym motywem są pojedyncze napisy, słowa, zdania jak również dłuższe fragmenty niezrozumiałego z pozoru tekstu powstałe w wyniku szybkiego, bezmyślnego wpisywania ciągu dowolnych znaków na klawiaturze. Mogą kojarzyć się z automatycznie wygenerowanymi hasłami, wymyślonymi na szybko nazwami plików lub bezładem myśli, gdy nie potrafimy się jasno wyrazić.
Artysta umieszcza je na tle intensywnych, abstrakcyjnych kompozycji. Typograficzne rozwiązania Borowskiego bazują na charakterystycznych układach pojawiających się w memach, „tłumaczących świat” instagrafikach i szeroko pojętym internetowym graficznym pseudokontencie. Możemy potraktować te fragmenty kompozycji jako tzw. placeholdery, czyli generyczne pola gotowe do wypełnienia tekstem. Pośród nich dochodzi do pęknięć, dzięki którym być może zrozumiemy janusową prawdę, że to co mądre i głupie, poważne i naiwne, jest wyłącznie kwestią perspektywy. Uwolnienie się od tej dychotomii pozwala zauważyć w chaotycznym ciągu liter zarówno ekspresyjne wyładowanie emocji jak i dowód niemocy w ich wyrażaniu; stoickie mądrości i cytaty lub niezrozumiały bełkot; nieadekwatność języka artystycznego do współczesnej rzeczywistości albo nadzieję na wynalezienie jakiegoś skutecznego.
Tymek Borowski ur. 1984, mieszka w Warszawie. Malarz, autor obrazów cyfrowych i filmów. Absolwent wydziału malarstwa warszawskiej ASP, laureat Paszportu Polityki za rok 2015. Jego prace były pokazywane min. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, krakowskim MOCAKu, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Deutsche Bank KunstHalle w Berlinie oraz Halle für Kunst (Künstlerhaus) w Grazu. W BWA w Zielonej Górze brał udział w wystawach zbiorowych "Nie Śpimy" (2010) oraz "IS IT ART OR IS IT JUST" (2014).
godziny otwarcia galerii: wtorek: 12:00—15:00; środa—sobota: 12:00—19:00; niedziela: 11:00—17:00
Bilety: ulgowy 1 zł, normalny 1,5 zł
Wstęp wolny we wtorki i w dniu otwarcia oraz dla: studentów kierunków artystycznych, uczniów liceum plastycznego, grup zorganizowanych, emerytów, rencistów i bezrobotnych, posiadaczy karty Zgrana Rodzina.
Posiadaczom karty Zgrana Rodzina przysługuje 50% rabatu na wybrane wydawnictwa galerii BWA w Zielonej Górze.
Dostępność: W galerii BWA mile widziane są psy przewodniki i inne asystujące zwierzęta. Wystawa znajduje się na parterze. Wystawa odbywa się w dużej sali ekspozycyjnej, która jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Do galerii prowadzi podjazd z polbruku o pochyłości 25 stopni, nierówna powierzchnia. Drzwi do budynku są dwuskrzydłowe, ale odblokowane jest jedynie lewe skrzydło, które otwiera się na zewnątrz, szerokość przejazdu wynosi 85 cm. Istnieje możliwość otwarcia dodatkowego skrzydła i wtedy przejazd wynosi 170 cm. Drzwi wykonane są ze szkła, plastiku i metalu; w czasie ciepłych miesięcy lewe skrzydło drzwi jest otwarte na oścież.