Artystki: Agnieszka Apoznańska, Basia Bańda, Gosia Bartosik, Anna Baumgart, Martyna Czech, Ewa Dąbrowska, Julia Kowalska, Aleksandra Kubiak, Magdalena Lazar, Alicja Lewicka-Szczegóła, Magdalena Łazar-Massier
Zespół kuratorski: Magdalena Hojan, Zuzanna Knapik, Julia Wiśniewska
otwarcie 30.05 godz. 19:00
wystawa czynna do 22.06.2025
Bachantki (inaczej menady) to towarzyszki Bachusa (gr. Dionizos, bóg wina, żywotności sił natury i płodności) będące bohaterkami tragedii Eurypidesa o tym samym tytule. Ich losy stanowiły inspirację dla stworzenia wystawy pochylającej się nad kobiecą autoekspresją. Bohaterki uczestniczą w misterium, które jest częścią obchodów Bachanaliów, święta ku czci Bachusa. Było one przeznaczone tylko dla kobiet, polegało na ekstatycznej manifestacji jedności z naturą i chęci upodobnienia się do nimf.
W kobiecy obrządek zamieszał się Penteusz, lokalny król, który był przeciwny wprowadzeniu kultu Dionizosa-Bachusa i zakazał kobietom uczestnictwa w Bachanaliach. Bohaterki tragedii Eurypidesa zbuntowały się wobec represji jednego z niewielu sposobów, za jakim mogły wyrażać siebie, prowadząc do masakry opresora.
Dzisiaj kobieca ekspresja podąża wieloma ścieżkami, niektóre z nich przybierają formę działań twórczych, które manifestują się w postaci dzieł sztuki. Ekspresja ta nadal może służyć jako narzędzie sprzeciwu wobec podporządkowaniu się zasadom kreowanym przez społeczeństwo. Female rage* bywa napędem dla kreatywności i eksploracji kobiecej tożsamości.
* Female rage - (pl. kobieca wściekłość) jest pierwotną i wrodzoną reakcją na trudności, ucisk i krzywdy, których ofiarami padały i padają kobiety.
tekst: Magdalena Hojan, Zuzanna Knapik, Julia Wiśniewska