kuratorka: Emilia Lipa
otwarcie 14.05 godz. 19:00
wystawa czynna do 06.06.2021


Ośmiu motocyklistów na motorach odtworzyło układ choreograficzny przygotowany przez artystkę, Barbarę Grykę. Manewry jednośladów odpowiadają ruchom zaczerpniętym z figur tanecznych lubelskich tańców ludowych, takich jak mach, lubelska polka czy cygan. Poprzez performance artystki, na polu sztuki zetknęły się ze sobą odrębne środowiska: miasta i wsi oraz motoryzacji i kultury. Motocykle z ulic przeniosły się „na scenę” podobnie jak w Balladynie reżyserii Adama Hanuszkiewicza, przez co krąg motocyklistów na nowo zamanifestował swoją obecność. Praca może być odczytywana również w kontekście feministycznym – patriarchalny układ sił ulega przeformułowaniu i to kobieta posiadła władzę nad symbolicznie poddanymi jej mężczyznami.
Początek działania performatywnego Taniec motocykli sięga 2017 roku w Lublinie.
___
Barbara Gryka, urodzona w 1992 r. w Puławach. Absolwentka Wydziału Nowych Mediów na warszawskiej ASP, w 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi, wideo i fotografią. Zwyciężczyni na grody głównej w konkursach: Artystyczna Podróż Hestii (2019, MSN w Warszawie), Nagroda Fundacji Gray House (2019, Kraków), Jak Jest? (2017, Galeria Labirynt w Lublinie). Wystawiała w Polsce i zagranicą min. w Tel Avivie, Bangkoku, Rzymie, Kijowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku czy w Lublinie. Rezydentka Residency Unlimited w Nowym Jorku (2020).

 

oglądaj rozmowę Barbary Gryki z Emilią Lipą

 

 

 

Zgoda na fotografowanie, filmowanie

Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w galerii jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie jak i na edycję, kopiowanie, publikowanie i dystrybucję owych materiałów do celów promocji wydarzeń.