24.05.2023, godzina 18:00

Migawki ze świata barokowej opery
koncert, wstęp wolny

Green Kore

Jesenka Balic Zunic, skrzypce

Joanna Boślak-Górniok, klawesyn


 

 

Program:

Georg Friedrich Haendel (1685 – 1759)
Sonata G-dur HWV 399
Allegro, A tempo ordinario, Allegro non presto, Passacaille, Gigue, Menuet

Uwertura do opery „Ariodante” HWV 33
Aria „Verso già l’alma” z Serenaty „Aci, Galatea e Polifemo” HWV 72

Henry Purcell (1659 – 1695)
Curtain Tune on a Ground z opery Timon of Athens Z.632
Uwertura do operyDido and Aeneas Z.626
Hornpipe z opery Fairy Queen Z.629
First Act tune – Jig z opery Fairy Queen Z.629
Ritornell z opery Dido and Aeneas Z.626
Dance for the Fairies z opery Fairy Queen Z.629
Fifth Act Prelude z opery Fairy Queen Z.629
The Sailors’ Dance z opery Dido and Aeneas Z.626
Rondeau z opery Fairy Queen Z.629
Hornpipe z opery Fairy Queen Z.629
Curtain Tune on a Ground z opery Timon of Athens Z.632

Georg Friedrich Haendel
Uwertura do opery „Rinaldo” HWV 7a
Aria „Ah, mio cor” z opery „Alcina” HWV 34

 

Green Kore, a więc „zielone”, czyli inaczej mówiąc „młode”, Kore to zespół, który powstał z inicjatywy Fundacji „Canor” oraz orkiestry Kore i w swym zamierzeniu ma pomagać muzykom zaczynającym swoją profesjonalną karierę w nabywaniu doświadczenia i oswajaniu się z realiami życia koncertowego. W przypadku muzyki barokowej, wymagającej od artystów wyobraźni i zdolności improwizacyjnych, dostosowywania się do różnych wnętrz i tworzenia utworów za każdym razem na nowo, to rzecz nie do przecenienia. Obok muzyków polskich w zespole występowali także ich koledzy z innych krajów europejskich, a nawet z Japonii. W latach 2018- - 2019 oraz 2021 zespół był bohaterem projektów „Filharmonia bez Filharmonii” oraz „Przedsionek Raju”, a w roku 2019 wystąpił także na koncercie inaugurującym festiwal „Muzyka w Raju”. Opiekę artystyczną nad projektem sprawują duńska skrzypaczka Jesenka Balic Zunic oraz polska klawesynistka, Joanna Boślak-Górniok.

Green Kore 04 1908
Green Kore, materiały organizatora

 

Jesenka Balic Zunic urodziła się w Chorwacji, ale w czasie wojny w krajach dawnej Jugosławii razem z rodziną przyjechała do Danii. W roku 2004 ukończyła studia w klasie skrzypiec Alexandra Zapolskiego w kopenhaskiej akademii muzycznej. Jeszcze w czasie studiów zaczęła naukę gry na skrzypcach barokowych u Petera Spisskego i zaczęła występować z zespołami Concerto Copenhagen, Norsk Barokkorkester, The Paul Hillier Ensemble oraz Theatre of Voices. W roku 2009 ukończyła naukę w klasie skrzypiec barokowych François Fernandeza w konserwatorium paryskim. W latach 2010-2012 była gościnnym koncertmistrzem francuskiej orkiestry La Simphonie du Marais. Obecnie jest liderem duńskich zespołów Enghave Barok oraz Christian IV Barokorchester. Stoi także na czele dwóch zespołów kameralnych: Musica Bellaria i Ensemble Cheron. Oprócz skrzypiec gra na altówce, violi d’amore oraz violoncello da spalla. Jesenka jest stałą członkinią orkiestry Kore i jednym z artystycznych opiekunów młodzieżowej orkiestry Green Kore.

Jesenka Balic Zunic 01
Jesenka Balic Zunic, materiały organizatora

 

Joanna Boślak-Górniok jest jedną z najbardziej doświadczonych polskich klawesynistek. Studiowała w Katowicach i Strasburgu. Przez piętnaście lat była członkinią orkiestry Arte dei Suonatori. Od kilku lat pracuje nad rozwojem projektu orkiestrowego Kore, do współpracy w którym zaprosiła grupę zagranicznych i polskich muzyków, przede wszystkim młodszego pokolenia. Joanna Boślak-Górniok wykłada na Uniwersytecie Śląskim. Wiosną 2018 roku uzyskała tytuł doktorski na podstawie rozprawy i nagrania płytowego poświęconych zagadnieniom wykonawczym muzyki Johanna Jacoba Frobergera. Jest liderem orkiestry Kore oraz opiekunką artystyczną młodzieżowej orkiestry Green Kore.

Asia Boslak 222
Joanna Boślak-Górniok, materiały organizatora

 

Przedsionek Raju 2023
24 maja – 4 czerwca

Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Partnerzy: Gmina Brody, Stowarzyszenie Miłośników Droszkowa, Gmina Skąpe, Gmina Brzeźnica, BWA Zielona Góra, Kostrzyńskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie FUNDMED, Gmina Przytoczna, Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej, Lubski Dom Kultury

Organizator: Fundacja Muzyki Dawnej „Canor”

 

W dniach 24 maja – 4 czerwca po raz jedenasty odbędzie się cykl koncertowy „Przedsionek Raju”. Bohaterem projektu będzie kameralny zespół Green Kore, a programy koncertów będzie kontynuacją ubiegłorocznej edycji cyklu i w znacznej części poświęcony będzie twórczości Jerzego Fryderyka Haendla, w tym także jego muzyce wokalnej.

Już od ponad dziesięciu lat, wsie i małe miasta Ziemi Lubuskiej, stają się sceną dla muzyki barokowej w ramach bardzo popularnego cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”.

„Przedsionek Raju” powstał z inicjatywy festiwalu „Muzyka w Raju”, ale już od dawna jest odrębnym i posiadającym swój niepowtarzalny charakter wydarzeniem muzycznym, który stał się także zjawiskiem społecznym. Jego koncerty docierają często do miejsc, w który muzyka dawna nie była nigdy wcześniej wykonywana, a w przygotowania do wydarzeń cyklu angażują się lokalne społeczności. Cykl jest też promotorem idei wykorzystywania muzyki dawnej do promocji poszczególnych miejscowości, znajdujących się tam zabytków oraz całej Ziemi Lubuskiej, której historia muzyczna wciąż czeka na odkrycie i opowiedzenie.

W poprzednich edycjach „Przedsionka Raju” brali udział zarówno artyści o ustalonej już pozycji na międzynarodowej scenie muzycznej, jak i młodzi muzycy, często jeszcze studenci, którzy pracując pod okiem doświadczonych kolegów uzyskują rzadką w polskich warunkach okazję do podnoszenia swych kwalifikacji i nabywania doświadczenia scenicznego.

 

Tym razem rolę gospodarza pełnić będzie zespół Green Kore, który pod kierunkiem znanej polskiej klawesynistki Joanny Boślak-Górniok i duńskiej skrzypaczki Jesenki Balic Zunic przedstawi dwa programy poświęcone w znacznej części muzyce Jerzego Fryderyka Haendla, wielkiego niemieckiego kompozytora, który większą część swego życia spędził w Anglii. Oprócz tego w programach koncertów znajdzie się muzyka Henry Purcella oraz Antonio Vivaldiego.

W programie koncertów znajdzie się muzyka instrumentalna, między innymi uwertury operowe, sonaty i suity orkiestrowe, sonaty triowe, a także arie na sopran z towarzyszeniem orkiestry i zespołu kameralnego.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.przedsionekraju.pl oraz na profilu cyklu na FB od 5 maja 2023.

 

Zgoda na fotografowanie, filmowanie

Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w galerii jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie jak i na edycję, kopiowanie, publikowanie i dystrybucję owych materiałów do celów promocji wydarzeń.