koncert

wtorek, 14.05.2024 godz. 19:00

wstęp wolny


 

Zespół Tuleje współtworzą Gosia Zagajewska, Ksawery Wójciński oraz Wojtek Kurek. Ich autorskie opracowanie muzyki ludowej ze wschodniej Wielkopolski przesiąknięte jest głębokim szacunkiem dla oryginalnego materiału, a jednocześnie daje wyraz ich subiektywnemu spojrzeniu na tradycję. Spojrzeniu odważnemu, pełnemu odniesień do jazzu, bluesa, muzyki dawnej jak i swobodnej improwizacji.
Repertuar powstał w oparciu o melodie ludowe z okolic Konina – z miejscowości Babiak, Kramsk i Osiek Wielki. Teksty napisane zostały przez wokalistkę i poetkę, Gosię Zagajewską. Twórcy wywodzący się przede wszystkim ze świata improwizacji i jazzu proponują nową, nieoczywistą i bezkompromisową reinterpretację muzyki tradycyjnej, nastrojem i brzmieniem luźno nawiązując do takich twórców jak Tom Waits czy Nick Cave. Aranżacje w dużej mierze oparte są na rytmie, transowości, zapętleniu, ale także na improwizacji, z której w znacznym stopniu wywodzi się tradycja wiejskiego muzykowania.

W listopadzie 2022 roku, nakładem Gusstaff Records i Don’t Sit On My Vinyl ukazał się ich debiutancki album „Ciche miejsca”. Zespół występował m.in. na festiwalach: Ethniesy, Inne Brzmienia, Energia Dźwięku, Strefa Ciszy, Lado na Wsi, Lodžie Worldfest.
W kwietniu 2024 roku również w Gusstaff Records ukaże się drugi album zespołu „Puste ulice”.
To przemyślana, intensywna i spójna całość, na którą składają się zarówno kojące ballady jak i krótkie, dynamiczne utwory, zahaczające o punk czy free jazz. Trio konsekwentnie oswaja słuchaczy z bezkompromisową reinterpretacją muzyki tradycyjnej, zaskakując jednocześnie świeżymi, dojrzałymi i odważnymi pomysłami.
Pełne brzmienie kontrabasu i perkusji daje przestrzeń dla mocnego głosu, tworząc solidną strukturę, w której te trzy instrumenty przenikają się wzajemnie.
Precyzyjne aranżacje i improwizatorska lekkość tria Tuleje daje poczucie, że ich muzyka wie, skąd pochodzi i dokąd zmierza, zachowując przy tym spontaniczność ciągłego procesu tworzenia.
Teksty w abstrakcyjny sposób opowiadają osobistą historię autorki. Pojawia się motyw miasta i takich jego elementów jak ściany, bramy czy ulice, w które wplatają się - dobrze znane słuchaczom z pierwszej płyty zespołu – motywy roślinne, np. „cienka gałąź bluszczu”, która „nocą ściąga kołdrę”. Tuleje po raz kolejny zapraszają nas do świata ich nieposkromionej wyobraźni, w którym miesza się struktura i chaos, kompozycja i improwizacja, abstrakcja i dosadność przekazu.

Strona zespołu

 


Live recording, Konin, 2022

 


Tuleje – Żaluzja (live @ Lado na Wsi, 2023)

 

Gosia Zagajewska – wokalistka i poetka. Przez kilka lat współtworzyła Warsaw Improvisers Orchestra. Wydała albumy z zespołami Szpety, Casting Lots, Word-Sound-Pool i Fantastic Swimmers. Koncertowała w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii, m.in. w legendarnym londyńskim klubie Cafe OTO.
Powołała do życia efemeryczny, wielokulturowy kolektyw Andakali Goveyu. Na składance konińskiej Wieży Ciśnień ukazał się utwór „Souterrain”, który nagrała w duecie z Ksawerym Wójcińskim. Współpracowała z Wójcińskim również w ramach jego autorskiej trylogii „Muzyczne DNA mojego domu. Trasa koncertowa do wewnątrz”. W 2023 roku ukazała się jej debiutancka książka poetycka „Wyrobiska”. Występowała na festiwalach muzycznych (Warszawskie Sanatorium Dźwięku, Fortalicje, Spontaneous Music Festival, ECLAT Festival) oraz literackich (Stacja Literatura, Puls Literatury).
www.gosiazagajewska.pl


Ksawery Wójciński – kontrabasista, którego usłyszeć można na ok. 30 albumach nagranych z takimi zespołami jak: Hera, Charles Gayle Trio, Wójciński/Szmańda Quartet czy Power of the Horns. Od wielu lat zgłębia niewyczerpany potencjał muzyki tradycyjnej, współpracując m.in. z Maniuchą Bikont czy zespołem Polmuz. Coraz częściej w swojej twórczości sięga po głos.
Koncertował w takich krajach jak: Niemcy, USA, Kanada, Anglia, Hiszpania, Ukraina, Białoruś, Dania, Holandia, Norwegia, Węgry, Austria, Serbia. Współpracuje z takimi artystami jak: Charles Gayle, Hamid Drake, Uri Caine, Nicole Mitchell, Satoko Fuji, Alan Bern, Franz Hautzinger, Amir ElSaffar. Wybrane Fesiwale: Jazztopad, Jazz Jambory, Abank Jazz Festival, Krakowska Jesień Jazzowa, Periferias Festival, Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa, Off Festival, Lublin Jazz Festival, Jazz Jantar, Sopot Jazz Festival, Jimi Glass, Berlin Jazz Festival.
www.ksawerywojcinski.com


Wojtek Kurek – perkusista, improwizator, producent, autor muzyki do teatru oraz instalacji. Nagrał ponad 20 albumów wydanych w Polsce, Portugalii, USA oraz Austrii z muzyką free improv, elektroakustyczną improwizacją i elektroniczną. Preparuje instrument korzystając z syntezatorów, Max/MSP, Arduino oraz efektów. Występował na festiwalach takich jak Unsound, Ad Libitum, Avant Art, Jazz Jantar, Claws Of Saurtopia, Spontaneous Festival, Dym, Restytucje, Make Some Noise. Współpracował m.in. z Lukasem Ligetim, Evanem Ziporynem czy Tadeuszem Sudnikiem. Tworzył muzykę do spektakli teatralnych prezentowanych m.in. w Teatrze Powszechnym – Flupy Ewolucji, Robo i Osobo oraz do spektaklu Zatoka Suma (Teatr Ochoty). Współtworzył instalacje takie jak Tropizmy, Entero, Angel, Forest Listening tworząc między innymi mechanizmy świetlne oraz obiekty dźwiękowe wykorzystując programowane silniki i live processing.
www.wojtekkurek.com

 

Tracklista:
1 Warząchew
2 Żaluzja
3 Bluszcz
4 Liszaj
5 Strzecha
6 Miąższ
7 Drzazga
8 Kurz
9 Wrzątek

 

 


 
Posiadaczom karty Zgrana Rodzina przysługuje 50% rabatu na wybrane wydawnictwa galerii BWA w Zielonej Górze.

Dostępność:  W galerii BWA mile widziane są psy przewodniki i inne asystujące zwierzęta. Koncert odbywa się na parterze, w sali ekspozycyjnej. Sala jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Do galerii prowadzi podjazd z polbruku o pochyłości 25 stopni, nierówna powierzchnia. Drzwi do budynku są dwuskrzydłowe, ale odblokowane jest jedynie lewe skrzydło, które otwiera się na zewnątrz, szerokość przejazdu wynosi 85 cm. Istnieje możliwość otwarcia dodatkowego skrzydła i wtedy przejazd wynosi 170 cm. Drzwi wykonane są ze szkła, plastiku i metalu; w czasie ciepłych miesięcy lewe skrzydło drzwi jest otwarte na oścież.

Zgoda na fotografowanie, filmowanie

Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w galerii jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie jak i na edycję, kopiowanie, publikowanie i dystrybucję owych materiałów do celów promocji wydarzeń.