Zapraszamy na wystawę pt."Broniewski",  zrealizowaną we współpracy z Galerią Raster. Wernisaż odbędzie się 27.01 o godzinie 19:00.

 


 

Projekt "Broniewski" przygotowany przez galerię RASTER jest wieloczęściowym wydarzeniem artystycznym w którym bierze udział kilkudziesięciu muzyków, artystów, intelektualistów i literatów. Postać i twórczość Władysława Broniewskiego, głęboko spleciona z historią XX wieku, odlana z brązu lecz pijana, potężna i bezradna, jest dla nas punktem wyjścia do rozważań na temat relacji między sztuką i państwem, niezależnością i władzą oraz współczesnym sensem pojęcia patriotyzmu. Czy możliwa jest sztuka politycznie zaangażowana i jakie pułapki zastawia na nią swoim biegiem Historia.

Tak jak wiersze Broniewskiego odwołują się często do dramatycznych losów Polski, tak i jego życie naznaczone jest tragizmem. Przed wojną aresztowany za komunizm, potem w "sowieckim mamrze", a wreszcie - już jako literacka ikona Polski Ludowej - po śmierci ukochanej córki siłą osadzony w zakładzie psychiatrycznym. Poeta, który służy władzy, ale potrafi jej również odmówić; człowiek, któremu Państwo funduje pomnik, a zwykli ludzie u jego stóp - z pamięcią i swoistą sympatią - ustawiają puste butelki po wódce. Artysta za swą sztukę przykładnie wynagradzany i karany, wynoszony na sztandar i tym samym sztandarem duszony, drukowany w wielotysięcznych nakładach i cenzurowany zarazem. Broniewski to także wycieczka do naszych czasów szkolnych, dzieciństwa w komunistycznej Polsce. Większość uczestników naszego projektu należy do pokolenia dobrze pamiętającego poprzedni system, a jednocześnie dojrzewającego już w czasach przełomu politycznego i rodzącego się kapitalizmu. Mimo to, a może właśnie dlatego, postać pomnikowego poety PRL-u - dziś usuniętego już ze spisu lektur obowiązkowych - jest dla nas szczególnie ważna. Chcemy znaleźć związki frazeologiczne i głęboko zaszczepione obrazy, może jakieś ukryte emocje,
przeżycia, może tylko pojedyncze słowa, może coś z pogranicza rzeczy nazywanych których nie jesteśmy świadomi, a które odcisnęły się na pokoleniach uczących się na pamięć nakładać bagnet na broń. Broniewski wreszcie to dla nas fascynujący, doskonały poeta, o wielkiej szczerości, wrażliwości i pogodzie, którego czyta się dzisiaj całkowicie współcześnie. Którego głębokie społeczne zaangażowanie przedwojennych wierszy rewolucyjnych jest bardzo bliskie dzisiejszej filozofii środowisk wolnościowych.
Którego czyste liryki nieprzeciążone wyrafinowaniem lingwistycznym są ponadczasowe i piękne.

 

tekst ze strony http://raster.art.pl/