Zapraszamy na wystawę pt. 44 Młodych Architektów Świata / 44 Young International Architects
Otwarcie + wykład Roberta Koniecznego Logika przestrzeni  - 05.03 2009, godzina 19.00

Wystawa czynna do 29.03.2009

 

 


 

Ekspozycja została przygotowana przez hiszpańskie pismo SCALAE i jest prezentacją najlepszych młodych biur architektonicznych z Europy, z Ameryki Północnej i Południowej. Wybór dokonany został spośród architektów zarekomendowanych przez międzynarodowy zespół konsultantów i stanowi reprezentacje pokolenia profesjonalistów w dużej mierze jeszcze nieznanych. Autorów wybranych prac łączy potrzeba znalezienia własnego języka, czasu, metod pracy, odrzucenie powierzchownych, banalnych czy archaicznych rozwiązań - indywidualność i bezkompromisowość. Wśród 44 młodych architektów pojawiło się nazwisko Roberta Koniecznego (KWK PROMES), jedynego z Europy Środkowowschodniej, który swoim wykładem zainauguruje wystawę YIA w Zielonej Górze.

Robert Konieczny (ur. 1969) jest współzałożycielem (wraz z Marleną Wolnik) i szefem biura architektonicznego KWK Promes w Katowicach.
Na swoim koncie ma wiele krajowych i zagranicznych nagród za zrealizowane i niezrealizowane projekty. Jego projekt Domu z Ziemi Śląskiej stworzony wraz z Marleną Wolnik uznany został za jedną z ikon architektury polskiej i w gronie dwudziestu projektów jest prezentowany na wędrującej wystawie promującej współczesną polską architekturę na świecie.
Za ten sam projekt w 2002 roku uzyskał nominację do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe (najważniejsza europejska nagroda przyznawana architektom). Taką nominację zdobył jeszcze dwukrotnie: za Dom Otwarty (wraz z Marleną Wolnik) w 2004 roku oraz Dom Aatrialny w 2006 roku. Ten ostatni otrzymał tytuł House of the Year 2006 zwyciężając w konkursie prestiżowego portalu World Architecture News (Konieczny był pierwszym Polakiem, któremu w ogóle udało się zakwalifikować do tego konkursu).