wernisaż wystawy "Shapes"
-- 23.04 czwartek
-- godzina 18:00

 

Wystawa czynna do 10.05 2009 roku.

 

 

 


 

 

Malarstwo Piotra Łakomego wywodzi się bezpośrednio z przestrzeni miasta, powierzchni ścian jego budynków, ogrodzeń, bram. To jednak początek jedynie. Streetartowe działania Łakomego ewoluowały od prostego graffiti do prac w pełni świadomych w sensie wyboru obszaru, relacji do przestrzeni, w której się pojawiały i do działań innych writerów.

Naturalne przejście od malarstwa niezwiązanego materialnie z ulicą, nie wiązało się u artysty z całkowitym oderwaniem od "korzeni". Przeciwnie - ciągle ważnym momentem jego malarstwa jest podłoże, jak w wypadku graffiti, kształtujące fakturę (maluje się tu przecież często po zastanej powierzchni). Formy w jego pracach zaczerpnięte są z miejskiego krajobrazu, Łakomy przenosi tak ważną dla siebie przestrzeń zewnętrzną w przestrzeń obrazu.

Jest to malarstwo odwołujące się w zdecydowany sposób do materii farby, do malarstwa jako medium. Wyczuwalna jest tu fascynacja samym aktem tworzenia, mniej jego efektem a bardziej wcielaniem idei malowania.Artysta używa wielokątnych podobrazi, budując z nich konkretne układy, ale każdy z elementów układu może funkcjonować oddzielnie. Choć w pierwszym kontakcie może się tak wydawać, nie są to prace nieprzedstawiające, pojawiają się w nich ewidentne odniesienia do pejzażu, fasad i murów domów, powierzchni ulic, czasem ludzkich postaci.

Wystawa w galerii BWA wydaje się jednak być przede wszystkim rozliczeniem z dotychczasową drogą. Część obrazów przestaje funkcjonować samodzielnie, stają się częścią całości, wypełniaczem, tracą autonomię na rzecz funkcjonowania jako element układanki. Zamknięte obramowaniem zrobionej specjalnie dla nich skrzyni, stają się trochę jak samo malowanie, tracąc swą obiektową autonomię, budując za to nową wartość. To pierwsza indywidualna wystawa artysty po dyplomie, momencie przecież granicznym w każdej prawie biografii artystycznej. Może być początkiem nowej drogi, której kształtu nie zna jeszcze nikt, łącznie z tym, który będzie nią szedł.

Wystawy zbiorowe:
2001 Salon Młodej Sztuki SMS „Boże Narodzenie”, Gorzów Wlkp
2002 Salon Młodej Sztuki SMS „Zaduszki”, Gorzów Wlkp
2003 Salon Młodej Sztuki SMS „Dziadek mróz”, Gorzów Wlkp
2007 „Another Group Show” Old Shoreditch Station, Londyn, Anglia
2008 „Rebel” (wystawa-wydawnictwo),Thionville, Francja
2008 „Artyści Zewnetrzni- OUT OF STH” BWA Wrocław
2008 „Names Fest” Praga, Czechy
2008 „The Joyful Bewilderment” Londyn, Anglia

Wystawy indywidualne:
2006 Wet Wet „Joe83 & ZBK”(wspólny projekt ze Sławkiem Czajkowskim), Galeria Nabrezi Praga, Czechy
2008 Galeria Azyl Art (wystawa postypendialna), Gorzów Wlkp
2008 Wet Wet „ZBK & Joe83” (wspólny projekt ze Sławkiem Czajkowskim), Jaguarshoes, Londyn, Anglia