Galeria BWA serdecznie zaprasza 08 stycznia 2010 (piątek) o godzinie 19.00 na otwarcie wystawy Izabeli Tarasewicz pt. Zrost
Wystawa będzie czynna do 31.01.2010

 


 

Inspiracją dla najnowszej wystawy Izy Tarasewicz są obserwacje świata przyrody, szczególnie królestwa grzybów. Wybierając grzyby za punkt odniesienia, Tarasewicz zgłębia niczym pod mikroskopem swoje ulubione tematy: anomalia przyrodnicze i psychologiczne, zdolności przystosowawcze żywego organizmu, funkcjonalność układów fizjologicznych oraz zjawiska dysfunkcyjne. Zrost to metoda rozmnażania pomijająca cechy płciowe, polegająca na bezpłciowym mieszaniu informacji genetycznej, jest ogólnie rzecz ujmując sposobem przetrwania niektórych grzybów w skrajnie niekorzystnych warunkach.

 

Sam tytuł sygnalizuje jednak istotny nowy akcent w twórczości Tarasewicz. Oznacza on połączenie dwóch form w jedną – i ten aspekt – formalny i materialny wydaje się aktualnie ważniejszy niż w dotychczasowych pracach Izy. „Zrost” może również szerzej odnosić się do podziału na formę i treść, i wskazywać iż przedmiotem wystawy jest zatarcie tego dualizmu – najprawdopodobniej stąd też abstrakcyjne efekty najnowszych realizacji artystki. Tarasewicz nie metaforyzuje a manipuluje w rzeźbiarski sposób naturalnymi procesami wzrostu i rozkładu. Wieprzowe pęcherze i krew oraz podstawowe materiały sztuczne: szkło, papier i karton, pozwalają jej tworzyć formy spajające idealnie uwolnioną wyobraźnię i skupioną minimalistyczną roztropność dojrzałej artystki. (Michał Lasota)

Iza Tarasewicz - ur. w 1981 roku w Białymstoku. W 2008 roku obroniła dyplom na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Tworzy rzeźby, instalacje, obiekty, rysunki, zajmuje się również działaniami performance. Stosuje starannie dobrane media, takie jak skóra i tłuszcz zwierzęcy, parafina, ciasto drożdżowe, produkty spożywcze, tkaniny. W sposób niezwykle wnikliwy, przez pryzmat osobistych doświadczeń i obserwacji świata, ukazuje problemy związane ze współczesnym człowiekiem i jego egzystencją. Interesują ją sytuacje ekstremalne, w których człowiek balansuje między normalnością a skrajnością, człowieczeństwem a dehumanizacją. Analizuje stany patologii społecznej, chorób umysłu, krańcowego bólu i wyczerpania. Należy do grupy Penerstwo. Współpracuje z poznańską Galerią Stereo.

wystawy indywidualne 2009  „MATECZNIK”, Galeria Arsenał, Białystok
2008  „ŻYWICIELKA”, Galeria Starter, Poznań
2008  „Głowizna”, Galeria Arsenał, Białystok
2007  „Hand made”, Galeria Pies, Poznań

wybrane wystawy zbiorowe
2008  „Establishment (jako źródło cierpień)”, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa
2008  „Śniące ciała”, Galeria Miejska Arsenał, Poznań
2007 „RE: GENERACJA, Międzynarodowa Wystawa Sztuki” w zapomnianych dzielnicach Poznania: Śródka
2007  „Tu zaszła zmiana”, Galeria Kordegarda, Warszawa
2006 „LekiNaRaka”, „Stara Piekarnia”, Poznań
2005 „Dirty bomb. Transplantacja”, Stary Browar, Poznań

performance
2009 „Bezdech”, Galeria Stereo, Poznań
2009 „Większość ludzi nie żyje”, happening z grupą PENERSTWO, Łódź
2008 „Dobre do domu i na dwór”, happening z grupą PENERSTWO, Poznań
2006 performance w ramach „RE: GENERACJI, Międzynarodowej Wystawy Sztuki”
w zapomnianych dzielnicach Poznania: Śródka
2006 „Rewitalizacja”, performance w ramach wystawy polsko-angielskiej „out, or?”
towarzyszącej festiwalowi Malta 2006, Poznań
2006 „Recycling”, performance, „Stara Piekarnia”, Poznań

www.galeria-arsenal.pl
poczytaj o wystawie na ArtBazaar