Galeria BWA serdecznie zaprasza 15.01.2010 (piątek) o godzinie 19.00 na otwarcie wystawy Andrzeja Kwietniewskiego "My Polacy + Świetlik".
Wystawa będzie czynna do 07.02.2010.

 


 

 

"(...) Czym zatem jest najnowszy cykl Andrzeja Kwietniewskiego My wszyscy palimy? Refleksją nad warunkami naszej egzystencji? Zbiorem portretów ludzi, tworzących, z punktu widzenia artysty, istotne zjawiska w kulturze XX wieku, czy może wreszcie wskazówką biograficzną dotyczącą jego samego? Niewątpliwie cykl ten, to arbitralny wybór idoli samego artysty. To ludzie filmu, literatury, filozofii, nauki ? wybrani celem zakreślenia własnego obszaru fascynacji, wpływów, wartościowań. Wynalezienie przez artystę, jednego dla wszystkich, wspólnego mianownika, a mianowicie faktu uzależnienia nikotynowego pozostaje sprawą drugorzędną, choć wyobrażenie sobie przynajmniej niektórych z nich pozbawionych tego atrybutu, w pewnych przypadkach wydaje się bardzo utrudnione. Czy widział ktoś np. Ala Capone'a, Alfreda Hitchc ocka czy Fidela Castro bez cygara, Sherlocka Holmesa bez fajki, Marlenę Dietrich bez cygarniczki, czy Charlesa Bukowskiego albo Serge'a Gainsbourga bez papierosa? Z drugiej strony owa słabość nie czyni wcale tych ludzi słabszymi, co najwyżej bardziej przez to "charakterystycznymi", a w swej doskonałości "niedoskonałymi", po ludzku "niemądrymi" i ułomnymi.

Umieszczenie własnego wizerunku wśród wielkich indywidualności ze świata kultury legitymizuje dokonany spośród setek innych palących ludzi wybór. Owa wielka kolekcja typów palących, stworzona przez Kwietniewskiego, pokazywana jedynie w pewnym wycinku na wystawie w Galerii FF w Łodzi, zdradza upodobania artysty w obszarze filmu, literatury czy filozofii, wskazuje tym samym na wspólnotowość pewnego obszaru doświadczeń, jakim jest zarówno tworzenie, jak i uczestniczenie w kulturze, wypełnionej przez te niewątpliwie niepowtarzalne i wielkie indywidualności. Patrząc na te zdjęcia wydaje się, że w XX wieku palili wszyscy najbardziej istotni w kulturze i twórczy ludzie. Z wyróżnionych przez Andrzeja Kwietniewskiego pisarzy byli to: Jean-Paul Sartre, Arthur Miller, Julio Cortazar, Virginia Woolf, John Tolkien, Günter Grass, Oscar Wilde, Raymond Chandler, Mark Twain, Julian Tuwim, Witkacy, Suzan Sontag, Truman Capote i Samuel Beckett. Wśród filozofów - Roland Barthes, Jean Cocteau, Mircea Eliade, Albert Camus, Jacques Derrida i Bertrand Russell. Z aktorów i muzyków - Charlie Chaplin i bracia Marx, Bob Marley i David Bowie, Tom Waits i Frank Zappa, John Lennon i Keith Richard, Marilyn Monroe i Brigitte Bardot, Nat King Cole i James Dean, wspomniany już Serge Gainsbourg i Jane Birkin. Artystów reprezentuje on sam, ale i van Gogh, Robert Mapplethorpe, Pablo Picasso, John Cage, Marcel Duchamp, Władysław Strzemiński, Diego Rivera, Edward Munch i Vassily Kandinsky. Polityków Winston Churchill, Che Guevara i Castro. Naukowców Albert Einstein, Robert Oppenheimer i Sigmund Freud. Jest i słynny Marlboro Man, a także Flip i Flap oraz Fred Flinstone.

(...)Andrzej Kwietniewski jest autorem lub współautorem (z Andrzejem Świetlikiem) kilkunastu tablic-haseł między innymi A is for Arabia, A is for Aspect, A is for Adultery, A as abed, A is for Artist, A is for America, A is for After, A is for Alternative, a ponadto współpomysłodawcą i współkreatorem (także ze Świetlikiem) wyjściowych wizerunków Ali (Polki-Chinki o najbardziej popularnym w Kraju Środka nazwisku Chan) i Ala, której pierwowzorem był Abdelmadjid Rahmoune, Polak-Arab od lat zamieszkały w Polsce z powodu toczącej się w jego kraju wojny. To dojrzała i nad wyraz udana próba opisania świata współczesnego z jego charakterystycznymi rozterkami i problemami, w postaci tablic poglądowych przedstawiających różne zagadnienia, począwszy od definiowania tożsamości, poprzez komunikację interpersonalną, politykę, estetykę, po aspekty wynikające z interpretacji historii."
(fragment tekstu Jolanty Ciesielskiej)


ANDRZEJ KWIETNIEWSKI w 1979 roku był jednym z założycieli (z Markiem Janiakiem, Andrzejem Świetlikiem, Andrzejem Wielogórskim i Adamem Rzepeckim) awangardowej grupy plastycznej ŁÓDŹ KALISKA. Od czerwca 2007 roku, ze względu na stan zdrowia, nie bierze udziału we wspólnych działaniach grupy i zgodnie z nowym statutem posługuje się obecnie tytułem: członek Łodzi Kaliskiej w stanie spoczynku. Zajmuje się też pisaniem kryminałów.

oficjalna strona Andrzeja Kwietniewskiego