Żywe kolekcje
warsztaty poprowadzą Rafał Wilk i Sławek ZBIOK Czajkowski
12 listopada o godzinie 13:30,
BWA Zielona Góra, Al. Niepodległości 19, Zielona Góra
Współpraca: Liceum Plastyczne w Zielonej Górze
Czy artyście wolno wszystko? W odniesieniu do filmu o tym tytule Supergrupy Azorro, artyści przeanalizują gdzie znajdują się granice sztuki i działań artystycznych. Wspólnie z młodzieżą zastanowią się również nad językiem wizualnym Jadwigi Sawickiej, użytym w pracy Nic dla mnie. Wynikiem warsztatu będą interwencje oraz instalacja zainspirowana pracami z kolekcji Lubuskiej Zachęty Sztuki Współczesnej.
O projekcie:
Regionalne kolekcje sztuki współczesnej, które znajdują się w Zielonej Górze stanowią ważny potencjał kulturowy naszego miasta. Sympozja i wystawy Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej miały znaczący wpływ na kształtowanie się i rozwój lokalnego środowiska artystów wizualnych. Wybrani autorzy dzieł z lokalnych zbiorów przez wiele lat edukowali młode pokolenie artystów dawniej w Instytucie Wychowania Plastycznego, a dziś wielu z nich kontynuuje nauczanie w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Ze względu na trudne warunki lokalowe Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Galerii BWA w Zielonej Górze, kolekcje sztuki współczesnej nie mogą być na stałe eksponowane, a przez to nie funkcjonują w świadomości mieszkańców. Naszą intencją jest przywrócenie ich publiczności poprzez działania edukacyjne z młodzieżą. Chcemy ukazać je w nowym kontekście i na nowo zinterpretować za pomocą warsztatów prowadzonych przez dziesięciu zaproszonych do projektu artystów wizualnych związanych z Zieloną Górą. Każdy z nich za pomocą własnych narzędzi pracy twórczej odniesie się do wybranej pracy lub autora dzieła ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Lubuskiej Zachęty Sztuki Współczesnej.
Artyści: Basia Bańda, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Stefan Hanćkowiak, Michał Jankowski, Jarek Jeschke, Aleksandra Kubiak, Marek Lalko, Tomasz Pastyrczyk, Rafał Wilk, Karolina Wiktor
Animatorzy: Beniamin Łętowski i Karol Trębuła
Kuratorka projektu: Marta Gendera
Organizator: Fundacja Salony
Partnerzy: BWA Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Stowarzyszenie Damy Radę
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Kultura Dostępna