Zapraszamy w piątek 15 stycznia o godzinie 19:00 na otwarcie wystawy:
Honorata Martin - Bóg Małpa
kuratorka: Anna Mituś
współpraca artystyczna: Michał Znojek, Antonina Dyblik, Max Podleśny
projekt graficzny folderu i plakatu towarzyszącego wystawie: Anna Witkowska
miejsca prezentacji wystawy: BWA Wrocław, Galeria Miejska Gdańsk, BWA Zielona Góra

 


 

Bóg Małpa to nowa wystawa Honoraty Martin – artystki znanej z radykalnych działań, polegających na doświadczaniu siebie i innych w sytuacjach skrajnych, elementarnych. Honorata Martin znów drąży siebie, doświadcza własnych granic jako ludzkiej osoby i jako żywej istoty. Czyni to, zaczynając od jednej z najbardziej zmitologizowanych granicznych relacji definiujących człowieka – tej, która wyodrębnia go spośród naczelnych. W ekstremalnych, groźnych dla przeżycia stanach i sytuacjach artystka doświadcza nagości życia. Indywidualną żałobę poddaje transgresji. Zestawia obrazy przywołujące śmierć bliskiej jej osoby i wyimaginowane momenty własnej śmierci ze śmiercią nieludzkich osób, małp, a także zmedializowanymi obrazami masakr, mordów, przemocy między- i wewnątrzgatunkowej. Przeżywa swoją żałobę w nowym postantropocentrycznym świecie, w którym duchowego pocieszenia
w obliczu śmierci dostarczyć może inna wspólnota niż ludzka. To próba wyjścia poza zawężony ludzki horyzont, spojrzenia na śmierć innych istot i na własną śmierć jako na coś, co już nastąpiło. To próba ujrzenia, jak mówi, „w braku nadziei na ocalenie źródła spokoju”. Wszystkie prace prezentowane na wystawie powstały w 2015 roku.(Anna Mituś)

Honorata Martin (ur. 1984 r.) ukończyła Wydział Malarstwa na ASP w Gdańsku, aneks z intermediów. Studiowała w Marmara University w Istambule. Korzysta z wielu dziedzin sztuki. Punktem wyjścia dla jej działań jest obserwacja głębokich przeżyć, za pomocą których - jak sama to określa - "buduje atmosferę" swoich prac. Interesują ją silne emocje, jakie towarzyszą pokonywaniu własnych ograniczeń i lęków, szukanie granic wytrzymałości psychicznej, fizycznej i emocjonalnej, które stara się prezentować za pomocą brutalnych lub lekkich i niepozbawionych humoru form. Mieszka i pracuje w Gdańsku.