Zapraszamy w piątek 19 lutego o godzinie 19:00 na otwarcie wystawy
Tomasz Pastyrczyk Wszyscy jesteśmy obserwatorami.
Wystawa będzie czynna do 6.03.2016.

Wystawa Wszyscy jesteśmy obserwatorami to przeniesienie bezcielesnej cyfrowej fotografii w wymiar rzeczywisty. Jest to przegląd i subiektywny wybór zdjęć opublikowanych na fotoblogu (www.negatyw.blogspot.com) na przestrzeni ostatnich 10 lat.

 


 

Myśl jaka towarzyszy większości pokazywanych obrazów jest spójna z tekstami Susan Sontag dla której istotne może być jedynie to wydarzenie, które zarejestrował fotograf lub operator kamery. Przeżycie utożsamiamy z utrwaleniem czegoś na zdjęciu, a uczestnictwo w głośnym wydarzeniu staje się coraz bardziej równoznaczne z oglądaniem tego wydarzenia w formie zdjęcia i nie musi to dotyczyć tylko sfery publicznych wydarzeń. Nasze prywatne albumy są równie istotne i równie łatwo umykają nam z pamięci a fotografia daje poczucie wymyślonej, a nie rzeczywistej przeszłości, do której jesteśmy przywiązani.

Moja codzienność, zazwyczaj banalna i przyziemna, jest autentyczna i choć momentami nieco wyłamuje się z zasady byłem/widziałem/zrobiłem to jest to opowieść o tym kim jestem, co robię i jak postrzegam rzeczywistość, to komentarz mniej lub bardziej nawiązujący do przeżyć i emocji jakie mi w danej chwili towarzyszyły, subiektywny wybór zdjęć młodego człowieka dla którego fotografia to nie tylko obraz... Nie jest ona celem samym w sobie. Umożliwia zobrazowanie fragmentów życia, które za 50-60 lat będzie wyglądać zupełnie inaczej. Fotografie stanowią dokumentacje naszych czasów; publikowane w sieci giną w gąszczu milionów obrazów a pokazane w rzeczywistości stają się namacalne i bardziej wiarygodne. Mogą nawet stać się dobrym pretekstem do realnego spotkania bohaterów zdjęć.

Tomasz Pastyrczyk

Tomasz Pastyrczyk (ur. 1985), zielonogórzanin, absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2013) a także Uniwersytetu Zielonogórskiego. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych i festiwalach fotograficznych m.in. na Miesiącu Fotografii w Krakowie, Fotofestiwalu w Łodzi czy Interphoto w Białymstoku. 

Aktualnie  dokumentuje puste przestrzenie nacechowane zwyczajnością. Interesują go typologie, szczególnie obszarów związanych z codziennością.
www.pastyrczyk.com