Wyborcza na żywo - Wacław Radziwinowicz

piątek, 15 kwietnia, godzina 18:00
wstęp wolny

 


 

Wacław Radziwinowicz, jeden z najbardziej znanych korespondentów zagranicznych, znawca Rosji, spotka się z zielonogórzanami w galerii BWA. Opowie m.in. o tym, jak Rosjanie widzą Polaków i dlaczego jego zdaniem Polska zaczyna przypominać ten kraj. Będzie też promował swoją najnowszą książkę pt. "Creme de la Kreml", którą można będzie nabyć w promocyjnej cenie. Spotkanie z cyklu "Wyborcza na żywo" w piątek 15 kwietnia w zielonogórskiej galerii BWA.


Radziwinowicz został korespondentem "Gazety Wyborczej" w Moskwie z końcem 1997 roku. Wcześniej był naczelnym olsztyńskiej GW: - Za względu na bliskość granicy miałem wtedy liczne kontakty z okręgiem kaliningradzkim. Wielokrotnie rozmawiałem o Rosji z Adamem Michnikiem, który zorientował się, że nie uważam ludzi stamtąd za szarą masę, a przeciwnie, dla wielu z nich mam sympatię i zrozumienie - wspomina Radziwinowicz.

Jego moskiewska przygoda skończyła się 18 grudnia 2015 r., kiedy rosyjski MSZ odebrał mu akredytację dziennikarską i polecił opuścić kraj w ciągu 30 dni. Oficjalnie była to reakcja na wydalenie z Polski dziennikarza Leonida Swiridowa, uznanego przez ABW za rosyjskiego agenta. Nieoficjalnie - jak pisał 19 grudnia zeszłego roku Roman Imielski - "Wacław od lat był wyjątkowo nie lubiany przez Kreml. Nie tylko za swoje krytyczne teksty o Putinie i jego ludziach, którzy zaprowadzają w Rosji "suwerenną demokrację". Przede wszystkim za to, że pokazywał, czym mogłaby być dziś Rosja, gdyby nie korupcja, zawłaszczenie państwa przez wąską grupę oligarchów, nachalna propaganda i próba odbudowy imperium Związku Radzieckiego".

"Wyborcza na żywo" to spotkania z dziennikarzami lub publicystami, którzy goszczą na łamach "Wyborczej". Rozmawiamy zarówno o sprawach lokalnych, jak i na tematy polityczne, gospodarcze, kulturalne. Zapowiedzi spotkań w całym kraju na wyborcza.pl/nazywo.
łuk