W ramach cyklu "Wyborcza na Żywo" zapraszamy na spotkanie autorskie z  Marcinem Kąckim i promocję książki Białystok. Biała siła, czarna pamięć
3 czerwca, godz. 18:00
Wstęp wolny

 


 

Msza i triumfalny przemarsz ONR, apel uczelni do zagranicznych studentów, by nie wychodzili w tym czasie na ulice - to niedawne wydarzenia w Białymstoku, mieście promującym się jako „tolerancyjny tygiel kultur". Znacznie więcej można dowiedzieć się z książki: „Białystok. Biała siła, czarna pamięć" Marcina Kąckiego. Za tolerancyjną fasadą kryje się ksenofobia, antysemityzm i przemoc. To wszystko w mieście, w którym przed wojną trzy czwarte mieszkańców stanowili Żydzi. Czy tak jest tylko w Białymstoku? Zielonej Góry, Gorzowa, miast woj. lubuskiego to nie dotyczy?

Bo władza mówi, że jesteśmy najbardziej tolerancyjni z Polaków?

- Ta książka nie mogła trafić na lepszy czas. Właśnie teraz, kiedy po raz pierwszy w polskim parlamencie zasiadają przedstawiciele Ruchu Narodowego jawnie odwołujący się do ideologii faszystowskiej, a przez polski internet przechodzi fala brunatnej nienawiści do uchodźców, opowieść o mieście, które opanowała "biała siła", może nam wiele wyjaśnić- pisze Roman Pawłowski.

Marcin Kącki jest dziennikarzem Gazety Wyborczej w Poznaniu. W 2006 r. opublikował głośny reportaż „Praca za seks w Samoobronie", za co zdobył nagrodę Dziennikarza Roku miesięcznika Press. Przed „Białą siłą" wydał książki „Lepperiada" i „Maestro. Historia milczenia".

łuk

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bialystok